Sveučilište u Zagrebu
Vojni studijski programi
   
Izbornik predmeta
Poslovni procesi
Šifra: 129977
ECTS: 4.0
Nositelji: izv. prof. dr. sc. Igor Pihir
prof. dr. sc. Željko Dobrović
Izvođači: prof. dr. sc. Željko Dobrović - Seminar
Larisa Hrustek, mag.oec. - Seminar
mr. sc. Marina Jurčić - Seminar
izv. prof. dr. sc. Igor Pihir - Seminar
izv. prof. dr. sc. Katarina Tomičić-Pupek - Seminar
prof. dr. sc. Neven Vrček - Seminar

izv. prof. dr. sc. Katarina Tomičić-Pupek - Predavanja
prof. dr. sc. Neven Vrček - Predavanja

prof. dr. sc. Željko Dobrović - Auditorne vježbe
Larisa Hrustek, mag.oec. - Auditorne vježbe
mr. sc. Marina Jurčić - Auditorne vježbe
izv. prof. dr. sc. Igor Pihir - Auditorne vježbe
izv. prof. dr. sc. Katarina Tomičić-Pupek - Auditorne vježbe
prof. dr. sc. Neven Vrček - Auditorne vježbe
Prijava ispita: Studomat
Engleski jezik:

1,0,0

Nastava se odvija na hrvatskom jeziku u svim svojim elementima, a stranim studentima koji su pridruženi mješovitoj grupi nudi se mogućnost savladavanja predmeta pomoću dodatnih izravnih konzultacija s nastavnikom i asistentima na engleskom jeziku. Pri tome, nastavnik stranog studenta upućuje na odgovarajuću literaturu na engleskom jeziku te mu osigurava mogućnost polaganja predmeta na engleskom jeziku.
Opterećenje:

1. komponenta

Vrsta nastaveUkupno
Auditorne vježbe 15
Seminar 15
Predavanja 30
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
Opis predmeta:
Suvremene se informacijsko-komunikacijske tehnologije (ICT) danas koriste za izgradnju takvih informacijskih sustava koji podržavaju temeljne poslovne procese organizacije. Poslovni su procesi stoga u središtu pozornosti poslovnih ljudi, praktičara i znanstvenika koji se bave razvojem informacijskih sustava. Projekti unapređenja poslovne izvrsnosti, uz potporu suvremenog ICT-a, obuhvaćaju danas širok spektar upravljačkih aktivnosti i znanstvenih metoda poznatih kao business process improvement (BPI), business process reenginering (BPR) ili business process modelling (BPM). Zajedničko je obilježje svih tih metoda modeliranje poslovnih procesa i procjenjivanje učinaka unapređenja prije nego što se pristupa njihovoj provedbi. Studenti će tijekom kolegija naučiti modeliranje poslovnih procesa u organizaciji, anticipirajući pritom potencijale suvremenog ICT-a te primjenu metoda BPR-a i BPM-a za postizanje poslovne izvrsnosti. Teorijske će se spoznaje primijeniti na više studija slučajeva, a praktične vještine studenti će upotpuniti primjenom suvremenih alata za računalom podržano modeliranje poslovnih procesa. Stečena će znanja omogućiti diplomiranim studentima da rade kao poslovni analitičari, menadžeri, planeri strateškog razvoja organizacije, razvojni stručnjaci za planiranje i uvođenje suvremenih informacijsko-komunikacijskih tehnologija te konzultanti za poslovnu izvrsnost, razvoj IS-a i moderne oblike poslovanja.
Literatura:
  1. Materijali dostupni na sustavu za e-učenje
  2. White, S.A.; Miers, D. BPMN modeling and reference guide: understanding and using BPMN. Future Strategies, Lighthouse, 2008.
  3. Fundamentals of Business Process Management; Dumas, M., La Rosa, M., Mendling, J., Reijers, H.; Springer; 2013
6. semestar
Obavezni predmet - Redovni studij - Vojno vođenje i upravljanje
Termini konzultacija:

 

 

Poštovane kadetkinje i kadeti,

s obzirom na okolnosti nastava će do daljnjega biti online. Molim  vas da ovaj tjedan samostalno odradite predavanje br. 7 Uvod u petrijeve mreže i simulaciju procesa te dodatno pogledate poveznice vezane za osnove modeliranja u alatu BizAgi (video materijal) te video kao kratki pregled kako izgleda simulacija u BizAgi alatu (video materijal). 

Danas sam vas sve uspio upisati u Merlin (molim da mi se javi ako netko nema pristup) ovo je izravni link https://moodle.srce.hr/2019-2020/course/view.php?id=65936

Molim vas da svi logirate i tamo ćemo nastaviti rad na kolegiju i tamo se nalazi mjesto za upload današnje verzije projekta. Molim vas da svi popravite projekte prema uputama koje su u nastavku ove poruke a dobili ste ih i prošli tjedan. Nije ih dovoljno pogledati nego treba svaku točku odraditi u svom projektu. Molim vas da mi ne šaljete projekte na mail nego isključivo u ovaj novi e-kolegij u Merlinu pa ćemo tu nastaviti full online rad. Obavijesti ću vam slati i ovdje tako da se netko ne izgubi ali svi novi materijali će biti samo na Merlinu. Hvala vam na do sada odrađenom poslu.

 

Uputa od  prošli puta;

1. Naslovnica prema predlošku, vaša imena i ime tima te aktualni datum zadnje verzije! Nakon naslovnice ide sadržaj !!

2. Kod opisa poslovanja organizacije koju ste uzeli molim svaki taj veliki dio na novu stranicu s pravilnim naslovom prema predlošku uz dodatak imena vaše organizacije čiji proces analizirate.

2.B. Pazite da dio oko opisa organizacije bude primjeren i ima tri načelna dijela Tko su oni, čime se bave, od kada, možda kako su veliki (broj zaposlenika), Drugi dio oko procesa koji se tamo sve odvijaju odnosno čime  se oni bave. treći dio koji proces ste vi odabrali i zašto.

3. Kod tehnika otkrivanja procesa i njihova opisa koristite tablicu iz predloška tablica je u prvom naslovu i također u odnosu na Opis poslovanja organizacije X je na novoj stranici (koristite insert page break). Tehnike treba u tablici samo navesti da / ne a opisati u podpoglavlje koje slijedi odmah nakon tablice.

4. Poglavlje 3 na novu stranicu je Opis procesa "naziv procesa" te slijdi tekstualni opis vašeg procesa na najmanje jednoj A4 stranici. Molim vas da percipirate da se procesi i aktivnosti pišu glagolom u infinitivu te ovdje kao i u idućem poglavlju "Tablici procesa kako se već zove" bude isit naziv u infitnitivu npr. Nabavit nešto ne Nabave nečega!

5. Poglavlje 4 Tablica procesa "naziv procesa" treba imati sve elemente prema predlošku. Obratite pažnju da je tablica "horizontalne" orijentacije i treba biti potpuno popunjena. Imena aktivnosti i gore navedeni naziv procesa Glagol u infinitivu. Početni i završni događaj su trenutci zbog promjene stanja (ne procesi prije i poslije) na temelju koji počinje vaš proces i rezultat vašeg procesa temeljem koje će krenuti neki idući proces. Razlozi za primjenu moraju biti detaljni  što točno ne valja i zašto. U viziji promjene mora biti Rješenje, ne ŠTO nego i detaljno kako će to nešto doprinijeti rješenju ovog problema lijevo. Dakle mora biti objašnjeno kako će se npr. vrijeme skratiti mora pisati ČIME će se skratiti. Učesnici ljudi koji sudjeluju. Mehanizmi alati, strojevi i oprema. Metrike kako ćemo znati da je bolje nego prije. Što ćemo mjeriti.

Predaja popravaka koje ste trebali predati do danas je danas 9.4. do 20:00 sati na Merlinu.

 

Ostanite zdravi i pazite na sebe i svoje bližnje te se čujemo idući tjedan naravno mailom.

S poštovanjem,

Igor Pihir

ipihir@foi.hr

Igor Pihir
Objavljeno: 9. 4. 2020. u 12:24
Igor Pihir
Popis obavijesti